از زگیل تناسلی چه میدانید؟

آیا میدانید زگیل تناسلی چیست؟

آبا با علائم زگیل تناسلی آشنایی دارید؟

روش های درمان زگیل تناسلی به چه صورت می باشد؟

زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونی آمیزشی می باشد که عامل اصلی بروز این بیماری ویروس HPV یا پاپیلوما انسانی می باشد. عمده روش های انتقال این بیماری از طریق برقراری روابط جنسی و زناشویی می باشد که می تواند بر روی کیفیت زندگی افراد تاثیر بسیار بدی بگذارد.

 

دکتر زینب برکتی متخصص زنان، زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان می باشند. شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر زینب برکتی می توانید با شماره های 09023860697 و 09203860697 تماس حاصل فرمائید یا از طریق پیج اینستاگرام با ایشان در تماس باشید.

چه عواملی در انتقال بیماری زگیل تناسلی تاثیر می گذارد؟

برای انتقال این بیماری دو شرط لازم است:

فرد باید فیزیک ضایعه را داشته باشد یعنی ضایعات زگیل با شکل برجستگی های گوشتی، رنگ پوست و با سطح آنها مضرس باشه در سطح پوست وجود داشته باشد.

دومین عامل اینکه ضایعات باید در تماس با یک مخاط باشند، حال این مخاط شامل مخاط دهان به هنگام اورال سکس یا مخاط واژن و مقعد در حین زناشویی باشد.

*ذکر این نکته الزامی است که اگر فردی که قبلا زگیل تناسلی داشته و این ضایعات را درمان کرده باشد با وجود اینکه ویروس زگیل در خون وی وجود دارد اما اگر فیزیک ضایعه را نداشته باشد آن شخص قابلیت انتقال به شریک جنسی را ندارد.

راه های انتقال زگیل تناسلی

گرچه عمده راه انتقال این بیماری از طریق برقراری روابط جنسی می باشد. همچنین زگیل تناسلی می تواند از راه های زیر هم انتقال پیدا کند:

 • آب استخر
 • حوله مرطوب آلوده
 • تیغ یا ابزار آلوده و غیر استریل مورد استفاده در آرایشگاه ها

این بیماری در آقایان مشکلات زیادی ایجاد نمی کند جز در مواردی که ممکن است به طور مکرر عود کند اما برخی از انواع زگیل در خانم ها احتمال سرطانی شدن دهانه رحم را بالا می برند خصوصا انواعی از زگیل ها که از آنها به عنوان زگیل های پرخطر یاد می شود، مانند تیپ های 16 و 18 ، 31 یا 33 و 35 .

همچنین باید یادآور شد که شرط ایجاد سرطان تداوم ابتلا به زگیل های ریسک می باشد، بنابراین اگر خانمی به زگیل های پر ریسک مبتلا شود پس از درمان باید تحت نظر یک متخصص زنان و زایمان خوب قرار گیرد و طی معاینات دوره ای تست پاپ اسمیر و در صورت نیاز کولپوسکوپی رحم و بیوپسی انجام شود تا احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم کاهش پیدا کند.

 

از زگیل تناسلی چه میدانید؟

از زگیل تناسلی چه میدانید؟

راه های پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی

تا 90درصد موارد زگیل های تناسلی ممکن است خود به خود در بدن از بین برود اما بهتر است آقایان و خانم هایی که در سنین فعال رابطه جنسی قرار دارند واکسن زگیل تناسلی یا گارداسیل زده شود. در خانم هایی که به زگیل تناسلی مبتلا هستند بهتر است بعد از درمان واکسن را تزریق کنند این واکسن از ابتلا به سایر انواع های زگیل تناسلی جلوگیری می کند.

این واکسن در واقع چهار نوع زگیل تناسلی را شامل می شود:

 • تیپ 6 و 11 که شایع ترین نوع زگیل ها هستند.
 • تیپ 16 و 18 که شایع ترین نوع زگیل ها هستند که در خانم ها ایجاد بدخیمی می کنند.

درمان زگیل تناسلی

برای درمان زگیل تناسلی چندین روش مختلف وجود دارد:

 • مصرف پمادهای موضعی
 • سوزاندن ضایعات با سرما یا به اصطلاح فریز کردن یا کرایوتراپی
 • جراحی در مواردی که زگیل ها بسیار وسیع و گسترده باشند.

اما یکی از بهترین روش درمان که کمترین احتمال عود را دارد، روش کرایوتراپی می باشد. کرایوتراپی یا سرمادرمانی یک روش سرپایی به مدت 1 ربع تا 20 دقیقه و داخل مطب یا کلینیک انجام می شود و هیچ گونه عارضه خاصی برای بیمار ندارد.

راه های ارتباطی با دکتر زینب برکتی متخصص زنان و زایمان:

 • تهران، دوراهى مترو قلهک، خیابان شریعتى، رو به روى بیمارستان ایرانمهر، ساختمان کیانمهر، طبقه اول
 • شماره تماس:09023860697
 • پست الکترونیکی:info@drbarekati.com

 

Call Now Button