روند زایمان طبیعی

انتخاب نوع زایمان همواره یکی از چالش هایی است که بسیاری از زنان را به خود مشغول داشته است. علیرغم اینکه این تجربه جزء شیرین ترین و خاطره انگیز ترین اتفاقات زندگی هر زن و مادری است اما باید در روند زایمان نهایت احتیاط های لازم را داشته باشند تا بهترین مسیر را برای زایمان انتخاب کنند.

آیا شما هم همچون تمامی زنان باردار علاقه مند هستید اطلاعاتی در خصوص زایمان طبیعی داشته باشید؟

آیا می دانید زایمان طبیعی چگونه آغاز شده و در نهایت به چه نقطه ای می انجامد؟

دکتر زینب برکتی متخصص زنان، زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان می باشند. شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر زینب برکتی می توانید با شماره های 09023860697 و 09203860697 تماس حاصل فرمائید یا از طریق پیج اینستاگرام با ایشان در تماس باشید.

 

این مقاله از ابتدا تا انتها به زایمان طبیعی پرداخته و تمامی اطلاعاتی که در این زمینه وجود دارد را در اختیار شما قرار می دهد. امید است که بتوانیم در جهت آگاهی بخشی، قدمی موثر و مثبت را برای شما مادران و زنان سرزمین مان برداریم.

زایمان طبیعی

به طور کلی زایمان طبیعی یکی از اولین گزینه هایی است زنان برای زایمان آن را انتخاب می کنند. متاسفانه عده ای هستند که برای رهایی از درد زایمان به سوی سزارین کشیده می شوند و از این راه برای دور زدن درد زایمان استفاده می کنند.

علیرغم اینکه در زایمان طبیعی مدت زمانی را باید با درد های شدید و طاقت فرسا بگذارنید تا اینکه کودک متولد شود اما به لحاظ عوارض بسیار کمتر از زایمان سزارین ما را با مشکلات مواجه می کند.

در زایمان طبیعی چه مراحلی باید طی شود؟

ابتدا علائمی در شما ظهور پیدا می کند که به شما هشدار می دهد آماده باشید و تمام اقدامات لازم و امکانات ضروری را برای انجام زایمان طبیعی مهیا کنید. ( در ادامه این مقاله به این علائم و نشانگان خواهیم پرداخت).

 • یکی از نکاتی همواره به خانم ها گوشزد می شود این است که تمامی علائم و نشانگان آغاز روند زایمان را به خوبی بشناسید و در صورتی که این علائم را شناسایی کردید به سرعت به اولین بیمارستان و یا زایشگاه منتقل گردید.
 • برخی از زنان که به دلایلی در ماه های آخر بارداری و در زمان نزدیک به زایمان تنها هستند توصیه ای که از سوی پزشکان دریافت می کنند این است که به محض شروع علائم زایمان با نزدیکترین کسی که می توانند تماس بگیرند و آنان را از وضعیت خود مطلع گردانند.
 • یکی دیگر از توصیه های ما به خانواده های زنان باردار این است که نزدیک به زمان زایمان همسر و یا خواهرشان در صورت امکان با یک بیمارستان هماهنگی های لازم را داشته باشند تا در صورتی که زمان زایمان فرا رسید به سرعت مراحل اداری بیمارستان طی شود و خانم باردار به بخش زایمان برسد.

 

روند زایمان طبیعی

روند زایمان طبیعی

 

 • پس از آنکه علائم زایمان ظهور کردند و زنان باردار به بیمارستان منتقل شدند زنان به بخش بستری و اتاق زایمان می روند و لباس های لازم را می پوشند و در محل مناسبی قرار می گیرند. ابتدا معاینات اولیه ای انجام می شود تا وضعیت جنین در رحم مادر بررسی شود.
 • مرحله سومی که زنان به طور طبیعی و مشترگ همگی این مرحله را می گذرانند این است که در نواحی رحمی و واژن فشارها و انقباضاتی وارد می آید که طول مدت زمان این اتفاق در زنان مختلف متفاوت است. در پایان این مرحله دهانه رحم تا حد زیادی باز شده و تمام این اتفاقات حاکی از این است که مسیر تولد جنین مهیا می شود.
 • دهانه رحم تقریبا تا ده سانتی متر باز می شود.
 • پس از آنکه دهانه رحم باز شد و درد به اوج خود رسید زنان باید تمامی قدرت و توان شان را صرف این کنند که با فشار هایی که از داخل به رحم وارد می کنند جنین را به سمت بیرون هدایت کنند. ( در واقع این عمل همانی است که در اصطلاح عامیانه می گویند زن باید بر خود زور وارد کند.)
 • در انتهای مرحله قبلی کودک متولد شده و دیگر از درد های قبلی خبری نیست. ولی به هرحال به دلیل فشار زیادی که به نواحی رحمی و لگنی و شکمی وارد شده است درد هایی را باید متحمل شود.
 • پس از زایمان و تولد نوزاد زن را به اتاقی می برند و در آنجا اقدامات لازم را برای کاهش درد ( استفاده از آرام بخش ها و غیره) انجام می دهند.

از کجا بدانم که زمان زایمانم فرا رسیده است؟

یکی از سوالاتی که اغلب زنان از پزشکان می پرسند، پرسش از نشانه هایی است که بیانگر آغاز روند زایمان شان است. ( حتی در ماه های آغازین بارداری شان مشاهده شده است که این سوال را می پرسند و این موضوع نشانگر این است که این سوال از چه میزان اهمیتی برخوردار است).

زمانی که به روند زایمان نزدیک شده باشید قطعا علائم زیر را در خود مشاهده خواهید کرد:

 • تمامی زنان در زمان بارداری در نواحی شکمی برآمدگی ای را تجربه می کنند. اما زمانی که زمان زایمان فرا برسد این برآمدگی به بخش پایین تر از شکم می رود و شما کاملا می توانید احساس کنید که این تغییر مکان جنین در شکم اتفاق افتاده است.
 • به طور طبیعی زنان شاهد ترشحاتی از واژن خود خواهند بود که به رنگ صورتی و خون آلود است خواهد بود.
 • از دیگر ترشحاتی که زنان در لباس خود شاهد خواهند بود آبی است که از دهانه رحم به سمت بیرون می آید. این آب در واقع در نتیجه پاره شدن کیسه آب است.
 • زنان عموما در آخرین روزهای نزدیک به زایمان دچار اسهال می شوند. که این امر موجب می شود از نزدیک شدن روز زایمان خود آگاه شوند.

خاتمه

در انتها کلام خود مان را با ذکر این نکته به پایان می بریم که هرگز تخصص و تجربه پزشک را در موفقیت روند زایمان دست کم نگیرید و در زایمان خود از متخصصین زنان و زایمان حاذق و با سواد استفاده کنید تا روند زایمان طبیعی بدون هیچ گونه دغدغه و نگرانی سپری شود و چیزی جز لذت را به خاطر نسپارید.

 

راه های ارتباطی با دکتر زینب برکتی متخصص زنان و زایمان:

 • تهران، دوراهى مترو قلهک، خیابان شریعتى، رو به روى بیمارستان ایرانمهر، ساختمان کیانمهر، طبقه اول
 • شماره تماس:09023860697
 • پست الکترونیکی:info@drbarekati.com
 • پیج اینستاگرام: drbarkati

 

Call Now Button