همه چیز درباره زایمان سزارین

زایمان سزارین، نوعی روش جراحی در به دنیا آوردن نوزاد است که از طریق برش ایجاد شده بر روی شکم و یا رحم مادر انجام می شود. این روش زایمان، زمانی از سوی پزشک تجویز می شود که هیچ گونه خطری مادر و جنین را تهدید نکند.

برش های این روش زایمان، به صورت های زیر زده می شوند:

  • برش عمودی: این برش از ناف تا خط رویش مو زائد ناحیه تناسلی زده می شود.
  • برش افقی: این برش در طول خط رویش مو ناحیه تناسلی زده می شود و به دلیل خونریزی کمتر و تسریع بهبودی، بیشتر استفاده می شود.

 

دکتر زینب برکتی متخصص زنان، زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان می باشند. شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر زینب برکتی می توانید با شماره های 09023860697 و 09203860697 تماس حاصل فرمائید یا از طریق پیج اینستاگرام با ایشان در تماس باشید.

 

چه زمانی زایمان سزارین انجام می شود؟

زمانی که خانمی نتواند زایمان طبیعی داشته باشد، باید نوزاد خود را به روش جراحی و زایمان سزارین به دنیا بیاورد. معمولا زمان زایمان سزارین از قبل تعیین می شود، مگر در مواردی که نیاز فوری به سزارین باشد.

برخی شرایطی که احتمال زایمان سزارین را افزایش می دهند، عبارتند از:

  • نامنظم بودن ضربان قلب جنین: ریتم ضربان قلب، وضعیت سلامت جنین را به خوبی نشان می دهد. ضربان قلب جنین در حالت طبیعی، باید 120 تا 160 مرتبه در هر دقیقه بزند. در صورت وجود مشکل در ضربان قلب جنین، به مادر اکسیژن وصل می شود و یا پوزشن قرارگیری مادر تغییر خواهد کرد. در صورتی که با انجام اقدامات گفته شده، تغییری در ضربان قلب جنین دیده نشود، باید زایمان سزارین انجام شود.
  • پوزیشن غیر طبیعی جنین هنگام زایمان: پوزیشن طبیعی جنین هنگام زایمان باید به گونه ای باشد که با سر به دنیا بیاید. اما گاهی جنین در این موقعیت قرار نمی گیرد و عبور از کانال زایمان