کنترل و درمان بی اختیاری ادرار در زنان

برخی از خانم ها در طول دوران زندگی خود ممکن است دچار اختلالاتی من جمله بی اختیاری ادرار شوند که این مسله اغلب اوقات پس از تعدد زایمان ها بارداری های مکرر، افرادی که دچار یبوست های طولانی مدت و مزمن هستند و همچنین افرادی که به آسم میتلا هستند و سرفه های شدیدی دارند و درمان های مناسبی دریافت نکرده اند این امکان وجود دارد که با افزایش فشار داخل شکم نتوانند جلوی خروج ادرار را بگیرند و این ادرار ممکن است همزمان با شروع سرفه یا عطسه خندیدن  یا خم و راست شدن و یا به هنگام بلند کردن یک جسم سنگین از روی زمین دچار بی اختیاری ادرار شوند.

دکتر زینب برکتی متخصص زنان، زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان می باشند. شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر زینب برکتی می توانید با شماره های 09023860697 و 09203860697 تماس حاصل فرمائید یا از طریق پیج اینستاگرام با ایشان در تماس باشید.

 

یکی از مراجعات شایع خانم ها به پزشک زنان و یکی از موارد بسیار مهمی که معمولا مطرح می شود این است که هنگام عطسه و یا سرفه و یا هنگام انجام حرکات ورزشی دچار نشت و خروج ادرار می شوند. اما در این میان باید متذکر شد که تمام این مشکلات به دلیل پرولاپس لگنی یا شل شدن عضلات کف لگن می باشد.

علائم بی اختیاری ادرار

  • نیاز به نخلیه فوری ادرار چه مثانه پر باشد که خالی
  • فشار در ناحیه لگن
  • ادرار به میزان بسیار زیاد در شرایط دیگر به صورت قطره قطره
  • خیس کردن رختخواب به هنگام خواب

علل شایع بی اختیاری ادرار

از آنجاییکه در طول دوران زندگی و نوجوانی تمرینات عضلات کف لگن به خوبی انجام نمی شود این عضلات دچار شل شدگی می شود خصوصا بعد از انجام زایمان این عضلات سفتی و مقاومت خود را از دست می دهند و موجب پرولاپس کف لگن می شوند یا به اصطلاح خانم ها دچار افتادگی مثانه یا رحم می شوند.

باید توجه کرد، پدیده ای که اتفاق می افتد در واقع افتادگی مثانه می باشد و بروز عارضه افتادگی رحم بسیار نادر است و فقط در موارد محدودی اتفاق می افتد که باید به واسطه معاینه توسط متخصص زنان و زایمان درجه این افتادگی تشخیص داده شود.

 

 

انواع بی اختیاری ادرار

بسته به شدت و نوع علائمی از بی اختیاری که در افراد بروز می کند می توان بی اختیاری ادرار را به چند گروه کلی تقسیم بندی کرد:

بی اختیاری فوریتی

گاهی اوقات ممکن است این بی اختیاری ادرار به شکل بی اختیاری فوریتی ظاهر شود، یعنی زمانی خانم مبتلا نیاز به دفع ادرار دارد قبل از اینکه بتواند خود را به دستشویی برساند دچار نشت ادرار می شود و یا بلافاصله پس از احساس دفع ادرار باید حتما به سرعت خود را به دستشویی برساند. این شرایط بی اختیاری فوریتی نام دارد.

بی اختیاری استرسی

به وضعیتی که یک خانم با افزایش فشار داخل شکم یعنی پس از سرفه عطسه، خندیدن یا خم و راست شدن ادرار خارج می شود، بی اختیاری استرسی گفته می شود.

بی اختیاری ترکیبی

برخی از افراد ممکن است هر دو نوع بی اختیاری ادرار یعنی بی اختیاری فوریتی و استرسی را با هم تجربه کنند. برای این افراد نیاز به درمان وسیع تری می باشد.

بی اختیاری موقتی

نوعی از بی اختیاری ادرار می باشد که ممکن است به صورت موقتی و در اثر بروز یک مشکل خاص در خانم ها به وجود آید ( مانند عفونت، سرفه های شدیدی که به دنبال سرماخوردگی ایجاد می شود و یا مصرف موقتی یک داروی خاص)

 

کنترل و درمان بی اختیاری ادرار در زنان

کنترل و درمان بی اختیاری ادرار در زنان

بی اختیاری عملکردی

در شرایطی که بیمار به دلیل شرایط نامناسب، ناتوانی و مشکلات جسمی نتواند به موقع خود را به دستشویی برساند، ایجاد می شود.

بی اختیاری سرریزی

بی اختیاری ادراری از نوع سرریزی در واقع یک بیماری نمی باشد، اما یک نشانه یک مشکل مهم در فرد می باشد که باید به طور دقیق مورد معاینه و ارزیابی قرار گیرد. در این شرایط بیمار دچار احتباس ادراری دائمی می شود یعنی هنگام دفع، ادرار به صورت چکه چکه از مثانه خارج می شود.

درمان قطعی بی اختیاری ادرار

عوامل مختلفی بر روی بروز عارضه بی اختیاری ادرار تاثیر می گذارد و بر اساس اینکه چه عاملی موجب بروز این مشکل شده است باید درمان مناسبی اتخاذ شود.

در مواردی که بی اختیاری ادرار خفیف باشد روش های غیر جراحی یعنی دارو درمانی و یا تمرینات کف لگنی به بیمار پیشنهاد می شود اما در برخی شرایط که این بی اختیاری شدیدتر باشد مصرف دارو و انجام تمرینات کگل خیلی نمی تواند موثر باشد (به ویژه در مورد درمان بی اختیاری های استرسی)، در این شرایط باید از درمان های جراحی جهت درمان بیمار کمک گرفته شود. نوع درمانی که اغلب برای خانم مبتلا به بی اختیاری استرسی در نظر گرفته می شود کاملا به سن بیمار و شدت بیماری بستگی دارد.

اما زمانی که بیماری شدت پیدا می کند و غیر قابل کنترل می شود یعنی خانمی که به هنگام عطسه و سرفه دچار خروج ادرار می شود تقریبا در مراحل آخر افتادگی مثانه قرار دارد که این افراد نیاز به درمان های جدی گاها درمان جراحی دارند زیرا این شرایط موجب ایجاد بروز اختلالاتی در کیفیت زندگی خانم می شود، پزشک جراح با توجه به شرایط و وضعیت بیمار بعد از یک سری اقدامات تشخیصی، ناچار است تا درمان های جراحی را به کار گیرد. طی جراحی یا پزشک یک سری مش هایی را در داخل واژن خانم زیر مجاری ادرار می گذارد و یا در موارد شدیدتر باید با یک ترمیم قدامی یا خلفی، تا حد زیادی زاویه ایجاد شده که موجب می شود با کمی افزایش فشار داخل شکم ادرار خارج شود، جراحی را انجام دهد.

درمان بی اختیاری ادرار با لیزر

درمان های دیگری که در درجات پایین تر افتادگی مثانه قرار دارند شامل یک سری روش های تنگ کردن واژن به روش لیزر درمانی می باشد که معمولا با لیزرهای فراکشنال CO2 به منظور درمان و تنگ تر کردن واژن مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین درجات خفیفی از افتادگی مثانه را نیز می تواند درمان کند.

راه های ارتباطی با دکتر زینب برکتی متخصص زنان و زایمان:

  • تهران، دوراهى مترو قلهک، خیابان شریعتى، رو به روى بیمارستان ایرانمهر، ساختمان کیانمهر، طبقه اول
  • شماره تماس:09023860697
  • پست الکترونیکی:info@drbarekati.com
  • پیج اینستاگرام: drbarkati

 

Call Now Button