بارداری و زایمان

بارداری و زایمان روندی است که برای یک زن اتفاق می افتد و برای اینکه بتواند مسیر درستی را طی کند تا مادر و فرزند در سلامت کامل باشند باید یکسری نکات را رعایت کند.

اقدامات و مشاوره های لازم قبل از بارداری

اگر شما هم قصد دارید تا خانواده خود را گسترش دهید و برای بارداری اقدام کنید بهتر است قبل از هر اقدامی اطلاعات کافی را کسب کنید و تمام فاکتورهای لازم را برای به دوش کشیدن وظیفه سنگین مادر شدن را داشته باشید.

سلامت زن قبل از بارداری بر نتیجه بارداری و سلامت کودک بسیار اهمیت دارد. بنابراین اقدامات بسیاری وجود دارد که خانم ها قبل از هر گونه اقدام برای بارداری باید برای حفظ سلامتی خود انجام دهند و مشکلات و بیماری های احتمالی را قبل از بارداری مدیریت کنند. از جمله این اقدامات شامل تغییرات در شیوه و سبک زندگی مانند رژیم غذایی سالم و مصرف مکمل های مناسب. ما در این مقاله قصد داریم با افزایش اطلاعات شما کمک کنیم تا یک بارداری بی خطر و سالمی داشته باشید

مراجعه به متخصص زنان و زایمان قبل از بارداری

یکی از مراحل بسیار مهمی که یک خانم قبل از هر گونه اقدام به بارداری باید طی کند، مراجعه به یک متخصص زنان و زایمان مورد اعتماد و با تجربه می باشد. مراجعه به متخصص زنان و زایمان حداقل 3 ماه قبل از اقدام به بارداری باید انجام شود. طی این مدت متخصص زنان معاینات کامل و دوره ای جسمی خانم را انجام می دهد.

مشاوره ژنتیکی قبل از بارداری

با توجه به پیشرفت های اخیر در دانش بیماری های ژنتیکی رخ داده است، بسیاری از زوج ها قبل از بارداری تصمیم به انجام مشاوره ژنتیک و آزمایش می گیرند. براساس سابقه خانوادگی این زوجین، می توان آزمایشات هدفمندی را انجام داد تا دریابیم که آیا این زوجین در معرض خطر تولد فرزندی با بیماری های خاص هستند یا خیر. اگر زوجی هر دو ناقل برخی بیماری باشند، با استفاده از تکنیک های جدیدی که وجود دارد می توانند تحت آزمایش لقاح آزمایشگاهی قرار بگیرند و جنین های خود را قبل از کاشت در رحم ارزیابی کنند.

انجام آزمایشات روتین قبل از بارداری

یکی دیگر از اقدامات بسیار مهم قبل از بارداری، انجام تست پاپ اسمیر و کشت دهانه رحم می باشد. همچنین انجام آزمایش خون می تواند در تعیین میزان کم خونی یک خانم بسیار مفید باشد. به غیر از بررسی کم خونی در این آزمایش مشخص شود که آیا خانم از سرخچه یا آبله مرغان مصون است یا خیر. اگر ایمن نباشد، باید واکسینه شود.

مصرف ویتامین های لازم قبل از بارداری

مصرف ویتامین و مکمل ها یکی از دیگر از اقدامات مهم قبل از بارداری می باشد. اصولا تمام متخصصین زنان و زایمان مصرف آن را حداقل یک ماه قبل از بارداری توصیه می کنند. باید بدانید که فولیک اسید می تواند نقش بسیار مهمی در شکل گیری عصب های جنین داشته باشد و مصرف آن قبل از بارداری می تواند از بروز نقص های مادرزادی و نقایص هنگام تولد مانند اسپینا بیفیدا را کاهش می دهد. بنابراین مصرف میزان 400 تا 800 میکروگرم اسید فولیک یک ماه قبل از بارداری می تواند برای مادر و جنین بسیار مفید واقع شود.

اقدامات و مشاوره های لازم قبل از بارداری

وزن مناسب قبل از بارداری

بسیار مهم است که یک خانم قبل از بارداری از نظر جسمی تا حد ممکن دارای شرایط مناسبی باشد. خانم هایی که دارای توده بدنی بالایی هستند و چاق محسوب می شوند بهتر است قبل از هر گونه اقدامی برای بارداری زیر نظر یک متخصص زنان و زایمان وزن خود را پایت آورند. بیشتر متخصصان زنان و زایمان توصیه می کنند برای داشتن یک بارداری سالم توده بدنی یا همان  BMI  بدن باید بین 20 تا 24 باشد.

ترک دخانیات و مصرف الکل

مصرف بیش از حد کافئین می تواند جذب آهن را در بدن کاهش دهد و خطر احتمال مرده به دنیا آمدن جنین را بسیار بالا می برد. بنابراین اگر عادت به نوشیدن قهوه و نوشیدنی های حاوی کافئین دارید بهتر است مصرف آن را ترک یا به یک وعده در روز محدود کنید.

همچنین کشیدن سیگار و در معرض دود سیگار قرار گرفتن می تواند موجب بروز آسیب های جدی برای جنین شود. بنابراین توصیه می شود کشیدن سیگار و مصرف الکل قبل از دوران بارداری قطع شود.

زمان مناسب نزدیکی جنسی برای بارداری

توصیه بر این است که زوجین باید حداقل پنج روز قبل از اینکه خانم فرآیند تخمک گذاری را آغاز کنند، مقاربت را شروع کنند. یعنی اگر خانمی سیکل 28 روزه دارد باید مقاربت جنسی از روز نهم شروع و تا نوزده روز ادامه ادامه داشته باشد.

پس از پایان مقاربت انزال باید در عمق مهبل اتفاق بیفتد بنابراین موقعیت و پوزیشن جنسی شاید به تنهایی نتواند در یک بارداری موفق موثر باشد. به یاد داشته باشید، احتمال بارداری در هر ماه فقط یک در پنج یا شش است، پس ممکن است فرآیند بارداری بین شش ماه تا یک سال برخلاف تصور اکثر زوجین به طول بی انجامد.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
دکتر زینب برکتی
جراح و متخصص بیماریهای زنان، نازایی زیبایی، ترمیمی، اختلالات کف لگن و لاپاراسکوپی
برای رزرو نوبت برای انجام این کار و همچنین مشاوره با این شماره تماس حاصل فرمایید: 021-22267207
همچنین برای دیدن ویدئو های بیشتر از دکتر زینب برکتی میتوانید اینستاگرام را دنبال کنید.
برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقالات بیشتری مانند : لاپاراسکوپی، لابیاپلاستی و … مطالعه کنید.

We would love to hear from you!

Please record your message.

Record, Listen, Send

لطفا دسترسی میکروفون رو از قسمت بالا فعال کن بعدش میتونی برای ما ویس بزاری
دسترسی به میکروفون مجاز نیست لطفا از طریق تنظیمات ، دسترسی به میکروفون را فعال کنید

Speak now

00:00

Canvas not available.
این رکورد حذف میشه ، آیا میخوای دوباره ضبط کنی ؟
مشکلی پیش آمده لطفا دوباره تلاش کنید

Thank you

Send your recording