زگیل تناسلی و روش های درمان آن

 

HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی به گروهی از ویروس ها اطلاق می شود که عامل ایجاد بیماری زگیل تناسلی و یا رشد سلول های سرطانی دهانه رحم می باشد. زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری مقاربتی در سطح جهان می باشد و در حال حاضر هیچ درمانی برای عفونت HPV  وجود ندارد، اما برای اکثر افراد این بیماری توسط سیستم ایمنی بدن از بین می رود. یکی از روش های محافظت در برابر HPV تزریق واکسنی به نام گارداسیل می باشد با تزریق آن می توان بدن را در برابر این ویروس محافظت کرد.

HPV زگیل تناسلی و راه کارهای درمان آن

زگیل تناسلی هر چند وقت یک بار رشد می کند؟

اگر زخم های دستگاه تناسلی که برداشته شده اند یا آنهایی که بدون هیچ گونه درمانی از بین می روند، ممکن است بعد از گذشت چند ماه مجدداً رشد کنند، البته زمانی این اتفاق می افتد که عفونت HPV توسط سیستم ایمنی بدن از بین نرفته باشد. بسیاری بر این باورند اگر سیستم ایمنی ضعیف شود می تواند منجر به شیوع مجدد آن شود.

در آزمایش HPVچه مواردی آزمایش می شود؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) گروهی است که بیش از 150 ویروس مرتبط با آن وجود دارد. برخی از انواع HPV به دلیل خطر ابتلا به سرطان بسیار خطرناک هستند. در آزمایش HPV مواد ژنتیکی DNA یا پیام رسان RNA) HPV پرخطر (hrHPV) مورد بررسی قرار می گیرد. در این آزمایش در درجه اول برای غربالگری سرطان دهانه رحم یا برای تعیین اینکه آیا فرد در معرض خطر سرطان دهانه رحم می باشد یا خیر انجام می شود.

آزمایش HPV  هر چند وقت یک بار انجام می شود؟

آزمایش HPV  هر 5 سال یک بار به تنهایی یا به همراه انجام آزمایش مولکولی پاپ اسمیر انجام می شود. این آزمایش در خانم های 30 تا 65 ساله انجام می شود. در صورت وجود عوامل خطر مانند سیستم ایمنی ضعیف شده یا سابقه شخصی ضایعات پیش سرطانی ممکن است در سنین پایین تر و بیشتر اوقات غربالگری انجام شود. همچنین در خانم هایی که در سن 21 تا 29 سال هستند و نتیجه غیر طبیعی پاپ اسمیر دارند آزمایش HPV باید انجام شود. نمونه های گرفته شده از سلول ها در طی معاینه لگن با استفاده از برس کوچک از ناحیه گردن رحم درون یک بطری حاوی ماده نگهدارنده مخصوص مایعات قرار داده می شود. از همان نمونه ها می توان برای آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش HPV نیز استفاده شود.

آمادگی های لازم قبل از انجام تست HPV

به طور معمول توصیه می شود که 24 ساعت قبل از آزمایش از برقراری رابطه جنسی، دوش واژینال یا استفاده از محصولات واژن مانند کرم، دئودورانت یا داروها خودداری کنید. هرگونه دستورالعمل به شما داده را دنبال کنید. ممکن است از شما خواسته شود مثانه خود را قبل از معاینه خالی کنید.

آیا ویروس HPV درمان می شود؟

پاسخ مثبت است می توان از شر این علائم خلاص شد. زگیل های تناسلی هنگامی ظاهر می شوند که یک عفونت HPV کم خطر باعث ایجاد تغییرات غیر طبیعی در سلول های پوستی شود، که به رشد یک عارضه گوشتی بدون درد تبدیل می شوند. در حالی که درمانی برای عفونت HPV  وجود ندارد، برخی از روش های درمان وجود دارد که عبارتند از:

کرم های موضعی :کرم های تجویز شده و محلول های مایع مانند Warticon و Condyline حاوی پودوفیلوتوکسین هستند که عصاره گیاهی است که خاصیت ضد ویروسی دارد. این روش های درمانی به طور مستقیم روی زگیل اعمال می شوند و با سرکوب ویروس و جلوگیری از انتشار و تکثیر آن تاثیر می گذارند. سرانجام سلول های زگیل از بین می روند و با بافت جدید پوست جایگزین می شوند.

کرایوتراپی : زگیل های قابل مشاهده با استفاده از نیتروژن مایع منجمد می شوند. پزشک نیتروژن را مستقیماً بر روی زگیل اعمال می کند، که ممکن است باعث احساس سوزش خفیف تا متوسط ​​در طول درمان شود. پس از آن، پوست روی و اطراف زگیل تاول می زند که در طی 7-14 روز خشک می شود و بهبود می یابد. ممکن است زگیل در این مدت از بین برود، اگرچه ممکن است برخی از زگیل ها به بیش از یک درمان برای رفع کامل نیاز داشته باشند.

اسید : تری کلرواستیک استیک می تواند برای درمان زگیل های مرئی استفاده شود و مستقیماً توسط متخصص زنان یا سایر متخصصین آموزش دیده پزشکی روی زگیل اعمال می شود. این اسید برای از بین بردن رشد با از بین بردن پروتئین موجود در سلول های زگیل استفاده می شود. این روند هفتگی تکرار می شود تا زگیل کاملاً از بین برود، که می تواند بین 6-10 هفته طول بکشد. این می تواند در مورد خانم های باردار در مواردی که سایر روش های درمانی ایمن نیست، مورد استفاده قرار گیرد.

برداشتن زگیل با جراحیزگیل های دستگاه تناسلی قابل مشاهده ممکن است با برداشتن از بین بروند. پس از برطرف شدن زگیل، پوست دوباره جوش میخورد و زخم بسته می شود. این روند ممکن است بین 2-4 هفته طول بکشد تا کاملاً بهبود یابد و به طور بالقوه ممکن است منجر به زخم دائمی شود. در صورت عدم کارآیی سایر روش های درمانی، برداشتن جراحی زگیل معمولاً آخرین راه حل است.

برق: در این روش زگیل تناسلی با استفاده از یک پروب الکتریکی ولتاژ کم سوزانده شود و معمولاً برای کنترل درد در طول عمل از بیهوشی استفاده می شود. اگر تعداد زیادی زگیل وجود داشته باشد، ممکن است لازم باشد که بیمار تحت بیهوشی قرار گیرد. برای از بین رفتن زگیل معمولاً 2-4 هفته طول زمان لازم است.  از آنجایی که بافت زیادی سوزانده می شود، ممکن است این زمان طولانی تر شود.

برداشتن زگیل با لیزر : زگیل های تناسلی نیز با لیزر قابل درمان هستند. نور ناشی از لیزر گلبول های قرمز خون را در زگیل گرم می کند و آنها را از بین می برد. برداشتن لیزر می تواند باعث ایجاد درد خفیف شود، اگرچه به طور کلی بیهوشی لازم نیست و 2-4 هفته طول می کشد تا پوست بعد از آن بهبود یابد. از بین بردن لیزر روشی نسبتاً جدید برای خلاص شدن از شر زگیل است، بنابراین مشخص نیست که در مقایسه با سایر روش های برداشتن زگیل چقدر مؤثر است.

آیا درمان قطعی برای زگیل تناسلی وجود دارد؟

درمان های از بین بردن زگیل های تناسلی ممکن است در از بین بردن موقت آن و جلوگیری از رشد زگیل مؤثر باشد، اما این روش ها در از بین بردن عفونت اساسی HPV که باعث ایجاد زگیل می شود موثر نیست. این بدان معنی است که ممکن است زگیل های تناسلی حتی بعد از برداشتن دوباره بروز کنند. تنها راه دائمی برای متوقف کردن رشد زگیل های دستگاه تناسلی، فعالیت سیستم ایمنی بدن برای پاک کردن کامل عفونت HPV است.

چرا آنتی بیوتیک ها بر درمانHPV  تاثیری ندارند؟

HPV  یک عفونت ویروسی است و درمان آن توسط داروهایی که برای عفونت های باکتریایی طراحی شده اند قابل انجام نیست و در حال حاضر هیچ داروی ضد ویروسی وجود ندارد که از نظر بالینی برای درمان HPV تأیید شده باشد.

اگر شما هم با عارضه زگیل تناسلی رو به رو هستید و در مورد انتخاب بهترین روش درمانی برای برطرف کردن این بیماری توصیه می شود به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید و از بکار گرفتن روش های درمانی خودسرانه و مصرف هر گونه دارو بدون تجویز پزشک خودداری کنید.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
دکتر زینب برکتی
جراح و متخصص بیماریهای زنان، نازایی زیبایی، ترمیمی، اختلالات کف لگن و لاپاراسکوپی
برای رزرو نوبت برای انجام این کار و همچنین مشاوره با این شماره تماس حاصل فرمایید: 021-22267207
همچنین برای دیدن ویدئو های بیشتر از دکتر زینب برکتی میتوانید اینستاگرام را دنبال کنید.
برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقالات بیشتری مانند : لاپاراسکوپی، لابیاپلاستی و … مطالعه کنید.

We would love to hear from you!

Please record your message.

Record, Listen, Send

لطفا دسترسی میکروفون رو از قسمت بالا فعال کن بعدش میتونی برای ما ویس بزاری
دسترسی به میکروفون مجاز نیست لطفا از طریق تنظیمات ، دسترسی به میکروفون را فعال کنید

Speak now

00:00

Canvas not available.
این رکورد حذف میشه ، آیا میخوای دوباره ضبط کنی ؟
مشکلی پیش آمده لطفا دوباره تلاش کنید

Thank you

Send your recording